astygmatyzm zniekształcony obraz

Czym jest astygmatyzm i jak sobie z nim radzić?

Wśród wszystkich defektów związanych z nieprawidłowych funkcjonowaniem naszego narządu wzroku, najcięższy do zwalczenia wydaje się astygmatyzm. Występuje niezwykle często, zazwyczaj za sprawą wad genetycznych. Związany jest on z nieprawidłowością krzywizn, w związku z którą wpadające do oka światło skupia się w dwóch punktach (w zdrowym oku skupia się wyłącznie na siatkówce). Wszystko to sprawia, że widziany przez astygmatyka obraz jest niewyraźny, rozmazany, a czasem nawet zamglony. Dysfunkcja może być różna w zależności od kąta widzenia.

Rodzaje astygmatyzmu i sposoby jego leczenia

Omawiana wada wzroku występuje w dwóch odmianach. W przypadku astygmatyzmu rogówkowego (dotyczy ponad 95 procent przypadków) mamy do czynienia z nieprawidłową budową rogówki, która jest zniekształcona. Natomiast astygmatyzm soczewkowy, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z nieodpowiednią konstrukcją soczewki. Poza trudnościami w prawidłowym dostrzeżeniu obiektów znajdujących się zarówno w oddali, jak i blisko, objawy astygmatyzmu łączą się również z częstymi bólami głowy, które czasem mylone są z migrenami. Aby potwierdzić bądź zaprzeczyć wystąpieniu astygmatyzmu, lekarz specjalista korzysta z tak zwanej wideokeratografii komputerowej, która bada działania i kształt rogówki.

Metody korekcji

Jeżeli astygmatym zostanie wykryty, niezbędna jest jego korekcja. Obecnie dostępnych jest kilka metod radzenia sobie z tą dolegliwością. Najpowszechniej stosowane są okulary wyposażone w specjalne szkła. Muszą posiadać soczewki cylindryczne, w których oś zostaje ustawiona prostopadle do południka korygowanego. Bardzo skutecznym i przede wszystkim wygodnym sposobem korekcji astygmatyzmu są soczewki kontaktowe. Oczywiście muszą one zostać należycie wybrane, tak aby w pełni korygowały wadę. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że nie musimy zmagać się z niewygodnymi oprawkami, które nie zawsze prezentują się estetycznie.

Niezwykle powszechną metodą jest również laserowa korekcja wady wzroku. Zapewnia ona natychmiastowy i stuprocentowy efekt. Należy jednak pamiętać, iż zabieg ten jest kosztowny, dlatego nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić.

Leave a Comment