Astygmatyzm to choroba oczu, która dotyka sporą część społeczeństwa – to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest niezborność widzenia, co w praktyce objawia się tym, iż chory – na skutek skupiania się promieni świetlnym w jednym punkcie siatkówki – widzi obrazy w sposób niewyraźny bądź zniekształcony. Wadę można korygować za pomocą trzech sposobów – okularów, lasera bądź soczewek kontaktowych przeznaczonych dla astygmatyków (tzw. soczewek torycznych). Właśnie te ostatnie są niezwykle wygodnym rozwiązaniem i cieszą się coraz większą popularnością.
Charakterystyka i rodzaje soczewek torycznych
Soczewki kontaktowe przeznaczone dla astygmatyków (zwane soczewkami torycznymi) stanowią przełom w korygowaniu tej wady. Umożliwiają to specjalistyczne szkła cylindryczne, które jeszcze do niedawna były stosowane jedynie w okularach. Soczewki astygmatyczne charakteryzują się specyficznym kształtem (przypominającym obwarzanek), dzięki czemu ich moc refrakcyjna jest różna w przekroju poziomym i pionowym. Bezpośrednią konsekwencją ich budowy jest także to, iż umożliwiają załamywanie się światła pod kątem prostym, co powoduje jego odbicie na siatkówce w sposób punktowy.
Soczewki toryczne – podobnie jak wszystkie soczewki kontaktowe – występują w wielu rodzajach. Przede wszystkim można je podzielić ze względu na tryb noszenia – jednodniowe lub wielokrotnego użytku oraz dzienne bądź całodobowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są one wykonane – w większości przypadków jest to tworzywo hydrożelowe lub silikonowo – hydrożelowe, które zapewnia przepuszczalność tlenu oraz wysoki poziom nawilżenia. Warto wspomnieć także o tym, iż coraz więcej firm wprowadza na rynek także kolorowe soczewki toryczne.
Zalety soczewek torycznych
Większość użytkowników soczewek kontaktowych – bez względu na ich rodzaj – podkreśla, iż ich podstawową zaletą jest wygoda. Podobnie jest w przypadku soczewek torycznych, które – w odróżnieniu od okularów – są po prostu komfortowe w noszeniu (są lekkie i niemal niewyczuwalne, a dodatkowo nie obciążają uszu i nosa). Ma to znaczenie zwłaszcza podczas aktywności fizycznej – soczewki kontaktowe nie zmieniają swojego położenia bez względu na rodzaj uprawianego sportu. Pozostałe zalety soczewek torycznych to:
- lepsze widzenie niż w okularach (soczewki są zakładane bezpośrednio na rogówkę i poruszają się razem z nią),
- zapewnienie wyraźnego widzenia bez względu na warunki atmosferyczne (soczewki – w odróżnieniu od okularów – nie ulegają zaparowaniu i zabrudzeniu),
- umożliwienie noszenia okularów przeciwsłonecznych, bez konieczności rezygnowania ze szkieł korekcyjnych.
Wartością dodaną soczewek kontaktowych jest fakt, iż zapewniają one naturalny wygląd. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które nie chcą nosić okularów ze względów estetycznych.
Soczewki toryczne to nowoczesne rozwiązanie dla osób zmagających się z wadą astygmatyzmu – pozwalają nie tylko na skuteczne korygowanie schorzenia, ale także zapewniają komfort noszenia. Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów soczewek, także i te powinny być dobierane przez lekarza – okulistę.