szkła kontaktowe vs astygmatyzm

Szkła kontaktowe Vs Astygmatyzm

Katalog wszystkich dolegliwości, które dotykają naszych oczu jest naprawdę bardzo szeroki. Wiele z nich można w sposób skuteczny wyleczyć, pozbywając się problemu raz na zawsze, W innych przypadkach jest to niemożliwe, toteż niezbędna jest długofalowa terapia, uwzględniająca codzienną korekcję.

Tak jest chociażby w przypadku astygmatyzmu, który związany jest z nieodpowiednią symetrią obrotową oka. Oko w przypadku tej wady jest zazwyczaj nieproporcjonalne – jego szerokość jest większa od wysokości, powodując nieprawidłowe skupianie światła. Efektem tego jest rozmazany i zniekształcony obraz. Omawiana wada wzroku bardzo często związana jest także z wystąpieniem krótkowzroczności bądź dalekowzroczności, co dodatkowo utrudnia skuteczną korekcję.

Korekcja astygmatyzmu

Złożoność astygmatyzmu powoduje, iż jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego leczenie są soczewki kontaktowe tzw. soczewki astygmatyczne. Są one zalecane zwłaszcza wtedy, gdy wada w obu gałkach ocznych jest różna. W przypadku okularów moc obu szkieł nie może różnić się więcej niż o 3 dioptrie. Jeżeli próg ten zostanie przekroczony, nasz mózg nie będzie w stanie rozróżnić obrazów dostarczanych przez obie gałki oczne, co przełoży się na ogromną różnicę w postrzeganiu. W przypadku różnowzroczności jedynym rozwiązaniem są więc wspomniane soczewki kontaktowe. Wśród mnogości soczewek na rynku warto wspomnieć o dwutygodniowych soczewkach Acuvue Oasys for Astigmatism, produkowanych przez znany koncern Johnson&Johnson.

Dzięki łatwości ich dopasowania, a także zaawansowanej budowie, leczącej zarówno astygmatyzm, jak i towarzyszące mu dolegliwości krótko i dalekwzroczności, w sposób skuteczny poprawiają nasze postrzeganie.

Astygmatyzm u dzieci

Soczewki kontaktowe w przypadku astygmatyzmu są zalecane zwłaszcza dzieciom. Przede wszystkim dlatego, iż wada ta wymaga ciągłego leczenia, bez żadnych przerw. W innym wypadku może bowiem ulec pogłębieniu. Jak jednak wiadomo, dzieci niechętnie noszą okulary, co chwila je ściągając bądź obserwując świat nie przez szkła, lecz dziurę pomiędzy oprawkami. W takich sytuacjach soczewki wydają się być rozwiązaniem idealnym – dziecko ich nie widzi, nie odczuwa także ich obecności. Możemy mieć też pewność w przeciwieństwie do okularów, że będą je nosić przez cały dzień, co oczywiście przełoży się na skuteczną korekcję wady wzroku.

Leave a Comment